top of page

5 pytań do lekarza ortodonty o leczenie aparatami ortodontycznymi

Leczenie ortodontyczne to wyzwanie. Już przed jego podjęciem rozpoczyna się mnóstwo niepewności, wątpliwości i znaków zapytania. Kiedy mogę założyć aparat? Który aparat będzie lepszy? Jak przygotować się do leczenia ortodontycznego, aby uzyskać jak najlepsze efekty?


czyszczenie zębów z aparatem ortodontycznym


Na najczęściej zadawane pytania w gabinecie ortodontycznym odpowiadam ja oraz lekarz ortodonta Katarzyna Machaj.


Ortodonta Katarzyna Machaj

Lek. dent. Katarzyna Machaj - absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. prof. Skubiszewskiego w Lublinie. Staż specjalizacyjny z zakresu ortodoncji zakończony Państwowym Egzaminem Specjalizacyjnym odbyła w Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej im. Zbigniewa Żaka w Krakowie. Nieustanie podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w licznych kursach i szkolenia praktycznych prowadzonych przez polskich i zagranicznych wykładowców. Zajmuje się kompleksowym leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych.




Kiedy zgłosić się z dzieckiem do ortodonty? W jakim okresie - tak, aby czegoś nie przegapić?


lek. dent. Katarzyna Machaj: Pierwszą wizytę ortodontyczną najlepiej przeprowadzić,  gdy u dziecka pojawiły się już wszystkie zęby mleczne, czyli między 3 a 6 rokiem życia. Dzieci w tym okresie powinny znajdować  się pod opieką stomatologa dziecięcego, który w przypadku zaobserwowania nieprawidłowości skieruje pacjenta do ortodonty. Kolejnymi okresami w jakim dziecko powinno być zbadane to wiek między 7 a 9 rokiem życia, gdy rozpoczyna się wymiana zębów mlecznych na stałe oraz między 11 a 12 rokiem życia, gdy kończy się wymiana uzębienia mlecznego na stałe.


hig. stom. Danuta Rozmarynowska: Ważne, aby podczas wizyt adaptacyjnych u higienistki też zwracać uwagę na nieprawidłowości zgryzowe, na nieprawidłowe nawyki jak ssanie kciuka, oddychanie przez usta i dietę malucha. To wszystko wpływa na prawidłowy rozwój szczęki i żuchwy. 



ebook Danuta Rozmarynowska Trener Uśmiechu Instrukcje dla higienistek stomatologicznych
reklama

Który aparat jest lepszy: stały naklejany na zęby czy nakładany typu Invisalign?


K. M.: Leczenie aparatami ortodontycznymi stałymi czy nakładkami są bardzo skutecznymi metodami leczenia ortodontycznego. Wybór aparatu ortodontycznego zależy jednak od wielu czynników, dlatego po wykonaniu pełnej diagnostyki ortodontycznej lekarz ortodonta pomoże wybrać najlepszą dla danego pacjenta metodę leczenia ortodontycznego, tak aby efektywnie osiągnąć zaplanowany cel leczenia .


Leczenie aparami ortodontycznymi

D.R.: Aparaty stałe są modne i zawsze popularne. Wizyty kontrolne odbywają się w gabinecie co 4-6 tygodni. Podczas nich lekarz wymienia łuk, aktywuje ruchy zębów, a także zmienia kolorowe gumeczki, czyli ligatury. Aparat ten wymaga od nas bardzo dokładnej higieny i regularnych wizyt u higienistki stomatologicznej, najczęściej co 3- 4 mce.


Z kolei aparat nakładkowy typu invisiling jest praktycznie niewidoczny. Leczenie nim pozwala na dłuższe przerwy między wizytami. Wymaga od nas zaangażowania i dyscypliny. Nakładki nosimy  właściwie cały czas poza czasem spożywania posiłków. Zdecydowanie łatwiej utrzymać higienę zębów mając aparaty nakładkowe, które ściągamy do mycia zębów.


Leczenie aparatami ortodontycznymi - jak się przygotować?

K.M.: Przed leczeniem apartami ortodontycznymi i wizytą u ortodonty należy umówić się do stomatologa oraz do higienistki stomatologicznej, gdyż aby założyć aparat ortodontyczny zęby muszą być wyleczone z ubytków, wyczyszczone z kamienia oraz osadu oraz powinna być zachowana prawidłowa higiena jamy ustnej.


Szczoteczka do mycia zębów z aparatem ortodontycznym

D.R.: Konieczne też będzie wykonanie zdjęć radiologicznych: cefalometrycznego i pantomograficzne, a w wielu przypadkach potrzebne jest wykonanie tomografii komputerowej oraz wykonanie zdjęcie fotograficznych wewnątrz i zewnątrz ustnych. Trzeba wykonać także modele diagnostyczne. Ustalić cały plan leczenia na podstawie diagnostyki. Możliwe, że potrzebne będzie usunięcie niektórych zębów wg wskazań ortodonty, leczenie próchnicy, a przede wszystkim higienizacja, czyli przygotowanie dziąseł i nauka szczotkowania przed nowym trudnym czasem higienicznym.


Czy stały aparat ortodontyczny nie osłabi moich zębów?


K.M.: Aparaty ortodontyczne nie osłabiają zębów, są jednak miejscem dodatkowej retencji resztek pokarmu i płytki nazębnej. Dlatego niezwykle ważne jest , aby pacjenci PRZED rozpoczęciem leczenia ortodontycznego wdrożyli prawidłowe nawyki higieniczne ze szczególnym naciskiem na czyszczenie przestrzeni między zębami. W trakcie leczenia ortodontycznego pacjent powinien nie tylko zgłaszać się na wizyty kontrolne do ortodonty(co 4-6 tygodni), stomatologa(co 4-6 miesięcy), ale również do higienistki (co 3-4 miesięce). 

pielęgnacja aparatów ortodontycznych

D.R.: W przypadku nieprawidłowej higieny podczas leczenia ortodontycznego zwiększa się ryzyko występowania demineralizacji na zębach w okolicy zamków ortodontycznych a także występowania próchnicy. Dlatego tak ważna jest prawidłowa edukacja pacjenta I instruktaż higieny z indywidualnym doborem przyborow do higieny.  


Czy zawsze muszę nosić aparat retencyjny po zakończonym leczeniu? 


K.M.: Zakończone leczenie ortodontyczne nie gwarantuje idealnie prostych zębów do końca życia. W celu utrzymania pozycji zębów wymagane jest noszenie indywidualnie dobranych aparatów retencyjnych zgodnie z zaleceniami ortodonty.


D.R.: Aparaty retencyjne mogą być ruchome lub stałe. Naklejane na stałe na zęby cienkie metalowe druciki od wewnętrznej strony jamy ustnej utrzymują ustawienia zębów, ale zdecydowanie utrudniają utrzymanie prawidłowej higieny w tym odcinku.  Aparaty retencyjne wyjmowane zakłada się na noc, jednak wymagają od nas samodyscypliny, aby rzeczywiście je co noc zakładać. 


コメント


bottom of page