top of page

Dziecko w gabinecie stomatologicznym

Pierwsze wizyty młodego pacjenta są najważniejsze, ponieważ decydują o dalszym sukcesie leczenia zębów i dziąseł. Z uwagi na plastyczność psychiki dziecka, możliwa jest zmiana postawy z negatywnej na pozytywną, którą da się ugruntować poprzez prowadzone postępowanie adaptacyjne.



dziecko w gabinecie stomatologicznym


Wizyty adaptacyjne - zapoznanie dziecka z gabinetem w przyjaznej atmosferze


Zachęcam, aby przygodę z gabinetem rozpocząć, gdy pojawią się pierwsze ząbki, czyli ok 6 miesiąca życia. Już wtedy można zaprowadzić dziecko do gabinetu stomatologicznego na tzw. wizytę adaptacyjną.


Istotne jest, aby wizyty te odbywały się o optymalnej porze dla dziecka, aby dziecko w gabinecie stomatologicznym było najedzone, wyspane, w dobrym nastroju.



dziecko na fotelu stomatologicznym
Mój Syn na jednej z wizyt adaptacyjnych

Ważne - Ty, Rodzicu - nie przekazuj swojego doświadczenia czy złego nastawienia na dziecko.

Po prostu umówcie się że idziecie poznać ciocię/ wujka, że policzycie ząbki i tyle, bez presji, że cokolwiek musi się udać.


Pamiętaj - w gabinecie nie używamy słów: nie bój się, nie będzie bolało, bądź grzeczny, otwórz szeroko buzię… nic na siłę.

Wizyty adaptacyjne to proces, to cykl spotkań z personelem stomatologicznym - tutaj trzeba cierpliwości i systematyczności rodziców, opiekunów małego pacjenta.


Do wizyty kontrolnych - adaptacyjnych jeśli nie ma potrzeby interwencji dentystycznej powinniśmy zgłaszać się do 3 miesiące.



dziecko myje zęby maskotce
Mój Syn podczas akcji edukacyjnych w przedszkolu


Dziecko w gabinecie stomatologicznym - edukacja poprzez zabawę


Wizyty dziecka w gabinecie dzielę na dwa okresy. Pierwszy to od pierwszego mlecznego zęba do ok 6 roku życia, w którym zaczyna się proces wymiany zębów z mlecznych na stałe. Planuję wizyty adaptacyjne 2-3 co 2 tygodnie, potem co 3 miesiące.


To krótkie wizyty - 15-20 minutowe na początku. Podczas nich dziecko poznaje sprzęt, personel, liczymy ząbki i stopniowo przyzwyczajamy do szerokiego otwierania buzi. Ząbki myjemy, malujemy.


Podczas spotkania edukuję rodziców i opiekunów, jak myć, co stosować, jak sprytnie i dokładnie oczyścić zęby Malucha. Rozmawiamy też o diecie i problemach żywieniowych.

Drugi okres to czas wymiany zębów z mlecznych na stałe. To długi okres, bo trwa zwykle do 13 roku życia. Czas wymiany uzębienia wiąże się z ruszaniem zębów, wypadaniem, raną na dziąśle - przez co dziecko niechętnie doczyszcza zęby, nie chce ich dotknąć, dlatego ważną rolę odgrywa tutaj rodzic.


To Twoim zadaniem jest doczyszczanie, sprawdzanie higieny jamy ustnej w tym trudnym czasie, szczególnie na noc.


A do gabinetu dziecko powinno przyjść kontrolnie co 4-5 miesięcy. To etap, gdzie wczesne wykrycie wad ortodontycznych daje szybkie efekty leczenia.


Edukacja i treningi samodzielnego szczotkowania to nauka na całe życie, a w tym okresie dobrze jest pracować już ze świadomym małym pacjentem. 


Podsumowanie


Na każdym etapie rozwoju uzębienia dziecka bardzo ważne jest zaangażowanie rodziców do dbania o zdrowie jamy ustnej dziecka.


Profilaktyka domowa i profesjonalna uzupełniają się wzajemnie, a systematyczne ich realizowanie może wyeliminować bądź znacznie zmniejszyć potrzebę korzystania z kosztownego leczenia.

Zwracam uwagę na najistotniejsze sprawy dotyczące sposobów zachowania zdrowia jamy ustnej od przeprowadzenia instruktażu właściwego szczotkowania zębów po wpajanie prawidłowych nawyków higienicznych oraz żywieniowych, które dobrane są indywidualnie do wieku i potrzeb dziecka.



ebook Danuta Rozmarynowska Trener Uśmiechu Instrukcje dla higienistek stomatologicznych
reklama

 
 
 

Comments


bottom of page