Higienizacja zębów - wszystko co chcesz o niej wiedzieć, ale bałeś się zapytać
- Danuta Rozmarynowska
- 7 maj 2024
- 3 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 8 maj 2024

Co to takiego higienizacja zębów? Na czym polega ten zabieg?
Słowo higienizacja na dobre zadomowiło się już w słowniku medycznym zarówno
wśród lekarzy dentystów jak i samych pacjentów.
Ale na czym właściwie polega zabieg higienizacji?
Higienizacja zębów to komplet zabiegów wykonanych przez higienistkę stomatologiczną w gabinecie stomatologicznym. Zabiegi te polegają na oczyszczeniu zębów, ich wypolerowaniau z osadów, przebarwień, a także zabezpieczeniu szkliwa i korzeni zębów specjalistyczną odżywką.
Higienizacja to również pierwszy etap niechirurgicznego leczenia choroby przyzębia, a także leczenie zapalenia dziąseł.
Higienizacja to także edukacja i motywacja pacjenta do wykonywania prawidłowych, samodzielnych treningów higieny jamy ustanej w domu.
Zatem higienizacja jest zabiegiem niezbędnym zarówno przed, w trakcie i po leczeniu stomatologicznym, a także nieodzownym elementem dobrej i skutecznej profilaktyki.
Jak wygląda wizyta higienizacyjna?
Każda wizyta higienizacyjna u mnie trwa około godziny. Jest przeprowadzona przeze mnie w powiększeniu tzn. z użyciem lup stomatologicznych.
Rozpoczynam od przeprowadzenia badania dwóch wskaźników API (płytka) oraz PBI (krwawienie), które diagnozują stan w jamie ustnej.

Dokładnie w procentach wyrażam ilość płytki, czyli stan higieny jamy ustnej i ilość krwawienia z dziąseł po dotknięciu, czyli ilość zapalenia w przestrzeniach między zębami. Wskaźniki te są miarodajne i obiektywne.
Podczas każdej wizyty otrzymujesz jasną informację o stanie Twoich dziąseł wyrażoną w procentach.
Nie używam słów jest dobrze, jest lepiej, trochę się poprawiło.
Ile wizyt higienizacyjnych potrzeba?
To pytanie bardzo często zadają mi pacjenci w gabinecie. Niestety nie da się tego określić zanim nie zaczniemy wspólnie pracować, bo to od sytuacji klinicznej i Twojego zaangażowania zależy ile spotkań będzie potrzeba:
aby wyleczyć dziąsła,
aby zacząć właściwe leczenie periodontologiczne,
albo zacząć etap profilaktyki.
Aby mówić o zdrowych dziąsłąch wskaźnik API - czyli wskaźnik płytki powinien wynosić 20% i mniej, a wskaźnik PBI - czyli wskaźnik krwawienia dziądeł powinien wynosić 10% i mniej. Dopiero przy takich wartościach, możemy przejść do kolejnego etapu działania.
Pierwsza wizyta higienizacyjna - co Cię czeka?
Pierwsze spotkania polegają na usunięciu kamienia przy pomocy ultradźwięków oraz wypolerowaniu zębów z osadów i przebarwień.
Kamień nazębny powstaje w wyniku mineralizacji miękkiej płytki nazębnej, która otulając ząb osłabia go i bombarduje dziąsła toksynami powodując stan zapalny.

Dlatego po każdym zabiegu mechanoterapii wzmacniam Twoje zęby specjalistyczną odżywką celem zmniejszenia nadwrażliwości na bodźce. Po zabiegu przez kilka dni dziąsła
mogąą być wrażliwe na dotyk.
Samo wykonanie zabiegu to nie wszystko.
Ważnym elementem wizyty jest edukacja i instruktaż higieny.
Dobór odpowiednich dla Ciebie, zindywidualizowanych przyborów do higieny, abyś mógł sam zadbać o czystość jamy ustnej w swoim domu.

Wszystkie wprowadzone przybory do domowej higieny pokazuję Ci i trenujemy razem w gabinecie u Ciebie w ustach. Podczas pierwszej wizyty uczę cię jak prawidłowo
oczyszczać przestrzenie między zębami. Wprowadzam szczotki międzyzębowe
odpowiedniego rozmiaru, potrzebną nić dentystyczną lub nić superfloss, jeśli taka jest potrzeba.

Druga wizyta higienizacyjna - pochwal się swoją szczoteczką
Na drugą wizytę przynosisz własną szczoteczkę do zębów.

Ponownie za pomocą wskaźników oceniam stan dziąseł. Przypominam instruktaż i poprawiam ewentualne błędy. Uczę Cię prawidłowej techniki szczotkowania i dopasowuję
odpowiednią szczoteczkę dla Ciebie.
Oprócz kontroli i reinstruktażu następuję usunięcie kamienia poddziąsłowego. Dziąsła od czasu ostatniej wizyty zmieniły się, obkurczały i dopiero teraz mogę doczyścić pod kontrolą wzroku kamień, który był poprzednio pod dziąsłami.

Pierwsze spotkania odbywają się w odstępie około 2 tygodni, jedna wizyta po drugiej i trwają do momentu osiągnięcia zamierzonego celu.
Kolejne spotkanie wyznaczone jest po 3 miesiącach od osiągnięcia stanu zdrowia dziąseł. Potem przy zachowaniu wszystkich wypracowanych metod czyszczenia zębów zaleca się wykonywać higienizację min. raz w ciągu 6 miesięcy.
Na każdym etapie kładę duży nacisk na Twoją edukację i instruktaż, ponieważ to właśnie współpraca i Twoje pełne zrozumienie istoty problemu, a także świadomy udział w procesie leczenia zapewni szybkie osiągnięcie zdrowia. A co więcej - pozwala to zdrowie dziąseł zachować.
Zdrowie dziąseł poprawia komfort, dodaje pewności siebie i co najważniejsze pozwala oszczędzić czas i pieniądze w gabinecie dentystycznym.
A Ty? Kiedy ostatni raz byłeś u swojej higienistki?
Comments