Wybielanie nakładkowe
- Danuta Rozmarynowska
- 18 wrz 2024
- 2 minut(y) czytania
Uśmiech, biel i zdrowie zębów to prawdziwie ważny modowy dodatek do każdego stroju niezależnie od pory roku, bo przecież o ileż atrakcyjniej wyglądamy, kiedy możemy szczerze uśmiechnąć się na widok budzącego nas słońca, czy wiosennego deszczu, albo pięknej złotej jesieni. Jeśli marzysz o takim uśmiechu - przeczytaj o wybielaniu nakładkowym.

Wybielanie nakładkowe - nieoczywiste początki
Pierwsze metody wybielania zębów stosowane były już co najmniej 2000 lat temu. W Cesarstwie Rzymskim wybielano zęby szorując je szczotką namoczoną w moczniku. W XIX wieku zastosowano pierwsze związki chemiczne, a w 1918 r. użyto nadtlenku wodoru z dodatkiem prądu eklektycznego i promieniowania UV.
Klusnier w XX wieku opracował skuteczną metodę wybielania zębów przy zastosowaniu nakładki z 10% roztworem nadtlenku mocznika. Ortodonta dr Bill Klusnier stosował nadtlenek mocznika do kontrolowania zapalenia dziąseł, u pacjentów noszących aparaty ortodontyczne. W trakcie zauważył, że terapia ta przynosi podwójne efekty. Nie tylko łagodzi stan zapalny, ale również daje efekt rozjaśniania zębów.
Dopiero po udoskonaleniu metody i wprowadzeniu nakładek - metoda ta została spopularyzowana, doceniona i uzyskała nazwę wybielania nocnego, nakładkowego.

Czy wybielanie jest bezpieczne?
TAK. Jeśli wykonamy je za pomocą profesjonalnych preparatów i pod okiem eksperta.
Używając preparatów do samodzielnego wybielania domowego w nakładkach (10% stężenie utleniacza) nie stwierdza się zmian w mikroporowatości szkliwa i jego składzie mineralnym.

Przed zabiegiem rozjaśnienia zębów należy wykonać:
· badanie radiologiczne, wewnątrzustne oraz wizualną ocenę przebarwień.
· Oczyścić zęby z kamienia i osadów w gabinecie higieny minimum 2 tygodnie przed rozpoczęciem wybielania.
· Rekomenduję zastosować preparat remineralizujący typu Tooth Mouses, zarówno przed jak i po procesie wybielania.
Objawem niepożądanym po zastosowaniu środka wybielającego jest nadwrażliwość, ból zębów lub podrażnienie dziąseł. Objawy te są najczęściej przejściowe i ustępują po zakończonym procesie wybielania.
Zalety wybielania nakładkowego
Zaletą stosowanej metody nakładkowego domowego wybielania jest możliwość wykorzystania szyn ponownie. Projektowane indywidualnie przez technika dentystycznego są one dopasowane idealnie do naszych zębów z przygotowanymi zagłębieniami na żel. Dzięki czemu nie wydostaje się on na dziąsła. Nakładki możemy nosić zarówno z żelem do dziennego wybielania w ciągu dnia przez 1-2 h lub zakładać na noc z żelem do nocnego wybielania.
Efekt wybielania utrzymuje się indywidualnie w zależności od dostarczanych barwników zewnątrzpochodnych takich jak: herbata, orientalne przyprawy, kawa, czerwone wino.

Osoby z rozjaśnionymi zębami dokładniej, lepiej dbają o zęby co przekłada się na dobrą higienę i mniejszą częstotliwość występowania ubytków próchnicowych. Dlatego uważam, że wybielanie powinno znaleźć się na drugim miejscu w planie kompleksowego leczenia zaraz po higienizacji.
----
Piękny uśmiech jest naszą wizytówką. Zadbaj o swój uśmiech, rozjaśnij zęby, a to doda Ci pewności siebie i pozwoli piękniej uśmiechać się do... życia!
Comments