Sonda periodontologiczna - supernarzędzie higienistki stomatologicznej
- Danuta Rozmarynowska
- 6 wrz 2024
- 3 minut(y) czytania
Blisko 90% populacji cierpi na jedną z postaci chorób przyzębia. Najczęściej występują: zapalenie dziąseł inaczej gingivitis wywołane płytką nazębną, a także przewlekłe zapalenie przyzębia - periodontitis. Obie te choroby zdiagnozować można w gabinecie higieny u swojej higienistki stomatologicznej. Jak? Przeczytaj.

Diagnostyka chorób przyzębia w gabinecie higieny
Leczenie choroby przyzębia to proces długotrwały i złożony. Ważną rolę odgrywa tutaj szybka i kompleksowa diagnostyka pacjenta, a także regularne i częste wizyty w gabinecie higieny.
Leczenie choroby przyzębia - periodontitis ukierunkowane jest na redukcję bakterii z okolicy przydziąsłowej. W efekcie prowadzi to do poprawy klinicznej oraz możliwości wdrożenia kolejnych etapów leczenia - eliminację złogów poddziąsłowych z kieszeni przyzębnych, z ewentualnym zastosowanie ogólnych lub miejscowych środków przeciwzapalnych.
W badaniu podczas zapalenia dziąseł obserwuje się zaczerwienienie, obrzęk dziąseł oraz krwawienie występujące podczas szczotkowania, nitkowania zębów lub delikatnego badania sondą peridontologiczną.
Dlatego sonda periodontologiczna to najważniejszy instrument na tacy zabiegowej higienistki.
Sonda periodontologiczna - do czego służy?
Służy do oceny:
głębokości kieszeni przyzębnych,
grubości dziąsła,
pomiaru recesji dziąsłowej, utraty przyczepu,
badania kamienia poddziąsłowego
oraz obliczania parametrów zapalenia dziąseł – wskaźników.

Standardem postępowania oraz obowiązkiem higienistki, który wynika z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 2005 roku jest:
obliczać najczęściej stosowane wskaźniki próchnicy, parodontopatii i higieny jamy ustnej.
Zatem Higienistko! Badaj pacjenta i sięgaj po sondę periodontologiczną.
Parametry zapalenia dziąseł
Jednym z najważniejszych wskaźników oceny potrzeb leczniczych w zakresie chorób przyzębia jest wskaźnik CPITN. Do wykonania badania tego wskaźnika użyj sondy wg WHO.
Badanie przeprowadza się mierząc głębokość szczeliny/kieszeni przyzębnej każdego zęba w sześciu punktach w poszczególnych sekstantach. Zęby trzonowe i przedtrzonowe po obu stronach łuku zębowego tworzą sekstanty boczne, zęby przednie od kła do kła – sekstanty przednie. Zęby mocno zniszczone przez próchnicę, zakwalifikowane wstępnie do ekstrakcji, nie podlegają ocenie. Odnotowuje się najgłębsze pomiary dla danego sekstantu.
O potrzebach leczniczych w poszczególnych przypadkach decyduje najwyższa rozpoznana wartość wskaźnika CPITN dla danego sekstantu.
· Badany, u którego w danym sekstancie nie odnotowano krwawienia po sondowaniu ani płytki/kamienia otrzyma wartość CPITN równą 0, co oznacza, że nie wymaga leczenia.
· Jeśli w badaniu pojawi się krwawienie, a głębokość szczeliny nie przekroczy 3,5mm wartość wskaźnika CPITN jest równa 1, wymagana jest poprawa w zakresie higieny jamy ustnej (instruktaż higieniczny).
· U pacjentów, których występuje kamień lub czynniki ułatwiające retencję płytki (nawisy, nieszczelne wypełnienia, korony) i głębokość szczeliny nie przekroczy 3,5mm otrzymają w danym sekstancie wynik 2 wtedy istnieje konieczność profesjonalnego oczyszczania powierzchni zębów z płytki nazębnej (skaling naddziąsłowy).

· Wynik badania CPITN 3 określa występowanie pogłębionych kieszeni przyzębych od 3,5 do 5,5mm.

· Wynik 4 określa, że występują kieszenie przyzębne większe lub równe 6mm.
W takich przypadkach (wynik 3 i 4) istnieje konieczność zastosowania dodatkowych metod leczenia periodontologicznego (skaling poddziąsłowy, leczenie niechirurgiczne/chirurgiczne).

Zatem Higienistko - jeszcze raz napiszę - sięgaj po sondę periodontologiczną i badaj pacjenta!
Dlaczego badanie sondą jest tak ważne?
O ile gingivitis jest procesem odwracalnym (brak utraty przyczepu łącznotkankowego i brak utraty kości wyrostka zębodołowego), może utrzymywać się latami i niekoniecznie przejdzie w zapalenie przyzębia, tak zapalenie przyzębia to stan chorobowy prowadzący do niszczenia aparatu utrzymującego ząb.

To drugi co do częstości występowania czynnik ryzyka wpływający na ogólnoustrojowe obciążenie procesami zapalnymi. Przewlekłe zapalenie przyzębia przebiega powoli z okresami zaostrzenia i remisji. Niezdiagnozowane i nieleczone zapalenie przyzębia prowadzi do całkowitej utraty uzębienia.
A co obok sondy periodontologicznej powinno znaleźć się na tacy zabiegowej higienistki?
Napisałam na ten temat całego ebooka Instrukcje dla higienistek stomatoloigicznych. Zapraszam Cię do lektury ebooka.
Comments